William Morris - malarz, filozof, pisarz, poeta, rysownik, architekt, projektant

Odkrywaj

William Morris - malarz, filozof, pisarz, poeta, rysownik, architekt, projektant

William Morris - malarz, filozof, pisarz, poeta, rysownik, architekt, projektant

 

 

William Morris (ur. 24 marca 1834 w Walthamstow, zm. 3 października 1896 w Kelmscott Manor) – angielski malarz, rysownik, architekt, projektant, pisarz i poeta pochodzenia walijskiego. Jeden z założycieli ruchu artystycznego Arts and Crafts, który zrzeszał artystów, aby tworzy sztukę użytkową służąca całemu społeczeństwu.

W 1861 roku William Morris założył firmę Morris, Marshall, Faulkner & Co., zajmującą się dekorowaniem. Firma przez długi czas była jedną z najbardziej znanych marek produkujących tapety i tkaniny dekoracyjne, jednak w 1940 roku została zlikwidowana. Archiwa projektów oraz zapasy tapet zostały wykupione przez inną firmę zajmującą się wyposażeniem wnętrz. Od tamtej pory Morris and Co., pozostaje częścią rodziny Arthur Sanderson & Sons.

William Morris - malarz, filozof, pisarz, poeta, rysownik, architekt, projektant

 

 

Wierzył w nastanie złotego wieku, kiedy przemysłowców zastąpią artyści, którzy wszystkim pracującym ofiarują szczęście i miłość Piękna. Żył w zgodzie ze swoimi teoriami, różnorodną działalnością starając się je szerzyć i stosować. Urodził się w zamożnej rodzinie. W młodości wiódł życie amatora sztuki. Bardzo wcześnie doszedł do przekonania, że przemysłowa cywilizacja przynosi brzydotę. Pierwszy zwrócił uwagę na znaczenie środowiska i konieczność polepszenia warunków życia robotników. Uważał maszynę i produkcję przemysłową za nieszczęście i porzucił Londyn, żeby zamieszkać na wsi.

W kolekcjach tapet i tkanin firmy Morris and Co. znajdą Państwo najbardziej znane projekty artysty Williama Morrisa. Wzór „Strawberry Thief” (złodziej truskawek) – tapeta z ptakami podjadającymi owoce wśród kwiatów i liści to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów. Projekt tego motywu pochodzi z 1883 roku i początkowo znajdował się na tkaninach. Inspiracją do powstania tego motywu były drozdy, które podkradały owoce z kuchni w letniej rezydencji artysty.

William Morris - malarz, filozof, pisarz, poeta, rysownik, architekt, projektant

 

W kolekcjach znajdują się również tapety z liśćmi wierzby, które nawiązują do oryginalnego wzoru „Willow Bough” z 1887 roku oraz tapety z kwiatami, które doskonale będą się prezentować w klonalnych wnętrzach.

Wszystkie projekty tapet i tkanin dekoracyjnych będą idealne do stworzenia eleganckich wnętrz. Materiały użyte do produkcji tapet są najwyższej jakości, a projekty są wykonywane z niezwykłą dbałością o każdy detal. Bardzo dużo wzorów posiada elementy metalizujące lub ziarenka pisaku kwarcowego, co dodatkowo podkreśla luksusowy charakter tapet.

Morris odnowił także sztukę graficzną. Jego pomysłu jest nowa czcionka zwana „Golden Type,” upiększał też książki zdobiąc ich marginesy arabeskami, esami-floresami, liniami, na wzór iluminowanych manuskryptów średniowiecznych. Swoje zasady wyłożył w książce Sztuki dekoracyjne, ich związki z życiem współczesnym. Zainteresował się książką jako przedmiotem użytkowym i zaprojektował nową formę książki: 2 typy stron (zdobione na czarnym tle białymi elementami lub białe tło i czarna ilustracja), stosował druk biało-czarny, ale czasem łączył z czerwienią; zniwelował wolne przestrzenie w książce (tekst umieszczony w bogato zdobionej ramce, inicjały).

Wszystkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie lub wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie bez wyraźnej, pisemnej zgodny właściciela witryny - zabronione.
Informacje na stronie mayart.pl nie są ofertą w rozumieniu art. 66 k.c.